Real Madrid a câștigat Liga Campionilor

Echipa „galacticilor” și-a trecut în palmares încă un trofeu UEFA Champions League, după ce a învins-o în finala de la Milano pe concitadina Atletico Madrid.

Victoria s-a decis la loviturile de departajare. După primele 90 de minute scorul a fost 1-1. Real a deschis scorul în minutul 15, când căpitanul Sergio Ramos a deviat în poartă o minge venită de la Gareth Bale, însă dintr-o poziție de offside nesemnalizată de arbitrii. În minutul 48 Antoine Griezmann a ratat un penalty obținut de Torres care și-a agățat piciorul de Pepe. Egalarea a fost adusă de Yannick Carrasco în minutul 79, dintr-o pasă a lui Juanfran. În cele două reprize de prelungiri nu s-a mai marcat, iar la loviturile de la 11 metri pentru Atletico a ratat Juanfran, iar golul decisiv, care a adus trofeul a fost marcat de Cristiano Ronaldo.