Poli Timișoara este prima semifinalistă a Cupei României

ACS Poli Timișoara a eliminat-o pe CFR Cluj în sferturile Cupei României, după un meci decis la loviturile de departajare. În partida jucată pe stadionul “Dan Păltinișanu”, după 90 de minute scorul a fost 0-0, iar bănățenii au reușit să păstreze egalitatea și după prelungiri, deși au jucat în 10 încă din minutul 49, când fundașul Alin Şeroni a primit cartonaș roșu pentru o intrare imprudentă cu talpa pe piciorul unui adversar.

La loviturile de departajare, după prima serie, fiecare echipă a ratat o dată, iar în cea de-a doua serie, de la CFR nu a reușit să marcheze cel mai experimentat dintre jucători, Ciprian Deac. Amintim, ACS Poli Timișoara este calificată și în finala Cupei Ligii, unde o va întâlni pe Dinamo, iar în Liga 1 are șanse mari să se salveze de la retrogradare, deși a început cu o penalizare de 14 puncte. În cel de-al 2-lea sfert al Cupei României, miercuri seară, CSU Craiova o va primi pe Dinamo.