Încă un bronz la Rio pentru România, care își încheie participarea la JO cu cinci medalii

Sportivul de origine rusă Albert Saritov a adus ultima medalie a României la ediția din Brazilia. El a luat bronzul în concursul de lupte libere, categoria 97 de kilograme.

Învins în faza sferturilor de finală de americanul Snyder, Saritov a cîștigat meciul din recalificari împotriva cubanezului Javier Cortina Lacerra. În finala pentru bronz s-a impus prin superioritate tehnică în fața georgianului Elizbar Odikadze.

Albert Saritov devine primul sportiv român naturalizat medaliat la o ediție a Jocurilor Olimpice.

Duminică au mai concurat la Rio atleții Marius Ionescu și Nicolae Soare, care s-au clasat pe locurile 37, respectiv 127, în proba de maraton.

România și-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de la Rio cu cinci medalii: una de aur (echipa feminină de spadă), una de argint (Horia Tecău/ Florin Mergea – dublu masculin, tenis), și trei de bronz (canotaj, haltere, lupte). Ediția din Brazilia se încheie duminică.