21 - 31 august 2010

Vedetele care au copilărit în zonele afectate de inundaţii îşi amintesc de frumuseţea locurilor (Audio)

marime text-+

Pe 7 iulie, Europa FM şi Habitat pentru Umanitate (Habitat for Humanity România) demarau campania pentru ajutorarea românilor afectaţi de inundaţiile recente.

246 de locuinţe complet distruse de ape, 12.500 de persoane evacuate şi 4.500 de locuinţe inundate în 18 judeţe din ţară este bilanţul ploilor de luna trecută şi de la începutul lunii iulie.

În emisiunile "Deşteptarea", "Europa Expres" şi "Drum cu prioritate", DJii Europa FM stau de vorbă cu artişti şi persoane publice care s-au născut şi au copilărit în zonele lovite de inundaţii. Vedetele vorbesc despre frumuseţa locurilor şi motivele pentru care ar trebui să ne mobilizăm toţi pentru a le salva.

Peste 25.000 de euro au fost strânşi în primele două săptămâni din donaţiile făcute de ascultătorii Europa FM printr-un SMS la numărul scurt 874. Un mesaj gol trimis la acest număr din reţele Orange, Vodafone sau Cosmote reprezintă o donaţie de 2 EURO pentru reconstrucţia vieţilor distruse de inundaţii.

Habitat pentru Umanitate va folosi această sumă în cadrul proiectului de reconstrucţie a locuinţelor afectate de inundaţiile recente din România, proiect ce va fi demarat în luna septembrie.

Prima intervenție va avea loc în localitatea Dorohoi, Botoșani, una dintre cele mai afectate localități din țară, în urma ieșirii din matcă a râului Buhaiu.

Proiectul își propune să ajute la reconstruirea locuințelor a 200 de familii care nu mai au casă, însă angajamentul Habitat este de a oferi suport altor peste 3000 de famili prin consiliere, asistență tehnică, suport în coordonarea reconstrucției, gestionarea și distribuirea de materiale și unelte de construcții.

Campania iniţiată de Europa FM şi Habitat pentru Umanitate beneficiază şi de sprijinul unor firme de publicitate outdoor, care ajută la popularizarea numărului de SMS 874. Printre acestea, Phoenix Media, Inga Media, Vision Media Plus, Media Advertising, Monopoly, Splendid Media, Imperial Media, Open Times SRL, Absolut Young Media.

Poţi afla mai multe informaţii despre această campanie ascultând programele Europa FM, de pe www.europafm.ro sau de la adresa http://www.habitat.ro/implicate-financiar.html?countrytabs=0

Reconstruieşte viaţa familiilor afectate de inundaţii cu un SMS 874 (număr valabil în reţelele Orange, Vodafone şi Cosmote pentru donaţii de 2euro) sau donând în unul din conturile special deschise

CONT ÎN LEI

EUROPE DEVELOPPEMENT INTERNATIONAL- R S.A

IBAN : RO51BRDE445SV07693174450 ;

Banca : BRD Groupe Societe Generale Sucursala Dorobanţi

CONT ÎN EURO

EUROPE DEVELOPPEMENT INTERNATIONAL- R S.A

IBAN : RO96BRDE445SV07697124450;

Banca : BRD Groupe Societe Generale Sucursala Dorobanţi

printeaza pagina recomanda pagina trimite prin Yahoo!Msg

Comentarii la acest articolComenteaza articol!

  1. Toader Paun

    sâmbătă 24 iulie 2010 la 10:53

    Cristina, multumim pentru implicare. SMS-uri se pot trimite doar din tara. Pentru a face donatii din afara sau pentru a ajuta cu o suma mai mare, este disponibil formularul online de la adresa http://www.habitat.ro/implicate-financiar.html?countrytabs=0

  2. cristina saillard

    vineri 23 iulie 2010 la 16:24

    eu am trimis acest sms, dar am un prieten in olanda, care ar vrea sa trimita si el si ma intreaba la ce nr trebuie sa trimita el, din strainatate? ar trebui sa specificati si asta. multumesc!

  3. toculiliana

    vineri 23 iulie 2010 la 15:07

    cand se va face ceva sa nu se mai inunde aceste case?ploile nu se opresc si case vor fi mereu distruse....puneti-va mintea sa lucreze...mai lasati aerele de vedeta si stiri mondene cand tara si oamenii au ajuns pur si simplu in pragul disperarii.....avem atatia ingineri in tara si multi altii care spun ca au studii in domeniu....faceti ceva cu banii stransi....reconstruiti case si cand vin alte ploi darama iar alte case...construiti baraje...canale care sa se duca apele la hidrocentrale sa producem energie electrica samd....cand vor duce Romanii de rand o viata decenta atunci vor da importanta la ce spun vedetele....daca o continuam in ritmul asta vor saraci si vedetele si cei care astazi se cred ca au un loc de munca sigur nu peste mult timp nu il vor mai avea...se darama totul in tara asta ca un castel de nisip incetul cu incetul.....macar in ultimul ceas sa se faca sedinte cu primariii sa fie chemati si oamenii de rand....sunt pensionari care au trecut prin atatea in viata si pot ajuta cu un sfat...dar cine sa o faca?fiecare lasa problema sa o rezolve altul.

Exista 3 comentarii la acest articol.

Ultimul comentariu a fost postat de Toader Paun sâmbătă 24 iulie 2010 la 10:53

Comenteaza articol!

Tu ce parere ai ?

code