Echipa națională a pierdut cu 3-4 amicalul cu Ucraina

Prima reprezentativă a României a avut o evoluție neconvingătoare în partida amicală cu Ucraina, ultima din stagiul de pregătire în Italia, dinaintea Euro 2016.

„Tricolorii” au deschis scorul prin Gabi Torje în minutul 23, iar până la pauză a au fost egalați după reușita lui Zozulya. După întoarcerea de la cabine, ucrainenii au marcat de 3 ori într-un sfert de oră, prin Zinchenko, Konoplyanka și Iarmolenko. Până la final, Alibec și Stanciu au redus însă diferența în minutele 74 și 85.

Amintim, tot în stagiul din Italia, România a mai remizat: 1-1 cu naționala Republicii Democrate Congo. Selecționata pregătită de Anghel Iordănescu va juca în debutul Campionatului European, la 10 iunie, cu țara gazdă – Franța.