Dinamo și Poli Timișoara au ajuns în optimile Cupei României

Dinamoviștii au obținut greu calificarea în optimile Cupei României, scor 2-1, deși a jucat împotriva echipei a 2-a a clubului – Dinamo 2. În partida disputată în Ștefan cel Mare, elevii lui Ioan Andone au deschis scorul în minutul 65 prin Târcoveanu, apoi Daniel Groza a marcat un autogol în minutul 55, iar victoria în fața formației de rezerve a fost adusă de Patrick Petre în minutul 79. Fanii din tribune i-au cerut din nou demisia lui Andone pe tot parcursul meciului.

ACS Poli Timișoara s-a calificat tot miercuri, după ce a învins-o cu 2-0 pe Chindia Târgoviște. Golurile bănățenilor au fost înscrise de Doman, în minutele 30 și 56. În optimile Cupei au mai ajuns CFR Cluj – deținătoarea trofeului, Luceafărul Oradea, Pandurii Târgu Jiu, CS Universitatea Craiova, ASA Târgu Mureș, CSM Poli Iași, Dacia Unirea Brăila, FC Voluntari, Gaz Metan Mediaș și CS Mioveni.

Faza 16-imilor se va încheia joi, cu partidele: CS AfumațiFC Botoșani, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (din Liga a 3-a) – Astra Giurgiu, CS BaloteștiFC Viitorul și Foresta SuceavaSteaua.