CFR Cluj și Luceafărul Oradea sunt în optimile Cupei României

CFR Cluj și Luceafărul Oradea sunt primele două calificate în optimile Cupei României la fotbal. Clujenii, deținători ai trofeului, au învins-o cu 1-0 pe CSM Râmnicu Vâlcea, gol marcat de Omrani în minutul 11. CFR a terminat meciul în 9 oameni, după ce Cornel Ene a fost eliminat în minutul 70 și Omrani a primit și el cartonaș roșu în prelungiri.

Luceafărul Oradea a câștigat tot cu 1-0 la Metalosport Galați, după un gol înscris de Arnăutu în minutul 60, dintr-un penalty dictat pentru henț în careu.

Marți se mai dispută încă două meciuri în 16-imile Cupei. La această oră Pandurii Târgu Jiu se luptă cu ASU Poli Timișoara – iar de la 20 și 30 de minute CS“U” Craiova merge la Sepsi Sfântu Gheorghe. Amintim partidele din această fază a competiției se joacă într-o singură manșă eliminatorie, pe terenul echipelor mai slab clasate.