Astra Giurgiu s-a calificat în grupele Europa League

Campioana României – Astra Giurgiu a produs o mare surpriză în returul play-off-ului Europa League și s-a calificat în faza grupelor după ce a învins-o cu 1-0 în deplasare pe West Ham United. În prima manșă scorul a fost egal: 1-1, iar în partida din Anglia golul a fost marcat de Teixeira din pasa lui Daniel Niculae în ultimul minut al primei reprize.

Jucătorii lui Marius Șumudică au evoluat curajos, deși nu și-au creat multe ocazii, iar portarul Silviu Lung Jr. a avut câteva intervenții decisive la ocaziile mari ale gazdelor. Este pentru a 2-a oară la rând când Astra o elimină pe West Ham după ce în sezonul 2015-2016 a depaşit-o în turul al treilea preliminar.

Giurgiuvenii vor merge în grupele Europa League alături de Steaua, iar ambele își vor afla adversarele vineri după prânz, la tragerea la sorți organizată la Monaco.