Astra Giurgiu – ASA Tg Mureș 1-5

Vicecampioana en-titre a deschis scorul încă din minutul 7 prin Mureșan iar până la pauză Jazvici a reușit o dublă în timp ce Budescu a înscris ca de obiecei pentru gazde. În ultimul sfert de oră, ASA a mai lovit de două ori prin Axente și Manolov, serviți de Golanski. Muresenii au urcat astfel pe primul loc în clasament, cu 4 puncte, la fel ca Steaua, Dinamo și CSMS Iași.
Antrenorul Astrei, Marius Șumudică și-a criticat la final echipa dar a spus și că îi mai lipsesc din lot jucători de atac fapt pentru care a fost nevoit să îi titularizeze pe Budescu și Teixeira care nu erau la capacitate maximă după ce au jucat și joi în Europa League.
În celălalt meci de ieri din etapa a 2-a a Liga Întâi, CFR Cluj  a învins-o cu 1-0 pe ACS Poli Timișoara. Jakolis a marcat în minutul 56 un gol contestat de bănățeni, care au cerut fault în atac.
Diseară de la ora 21 se va juca ultimul meci al rundei, FC Viitorul -€“ FC Botoșani.