Rapid – CS U Craiova 1-2

Rapid a ratat o nouă șansă de a ieși din zonă retrogradării.

Daniel Niculae a deschis scorul în minutul 23 și giuleștenii au condus până în minutul 72 când Mateiu a prins un șut de la 25 de metri și a egalat. După numai două minute, Nuno Rocha a răsturnat rezultatul în Giulești. Meciul s-a încheiat cu ceva incidente între jucătorii celor două echipe. Daniel Niculae a declarat că este o înfrângere dureroasă, care a redus la minimum șansele Rapidului de a evita retrogradarea. Echipa rămâne pe locul al 13-lea, prima sub linie, la două puncte de Gaz Metan Medias.

Concordia Chiajna s-a îndepărtat la 5 lungimi după 2-0 cu FC Viitorul. Maftei și Boldrin au marcat golurile gazdelor. În fine , tot ieri, Oțelul Galați a învins-o cu 4-1 pe o altă deja retorgradata, Ceahlăul Piatra Neamț. De remarcat doar tripla reușită în ultimele 20 de minute de veteranul Florin Cernat, cu primul gol marcat din penalty.